Učedník, od něhož nikdy nežádáme nic takového, co vykonat nemůže, nikdy neudělá všechno, co může. (John Stuart Mill)

Kam došlo DPD?

Už je to nějaký pátek, co se narodil a rodiče z něj měli velikou radost, protože jako všichni rodiče věřili, že bude v životě šťastný a úspěšný. Dávno vyskočil z kočárku a běhá do školy po svých nebo sedne na kolo. Poslouchá mámu i tátu. Vždycky nosí helmu, kolo má v bezvadném stavu a zamyká si ho u školy v krytém kolostavu. Na dopravním hřišti se pokaždé blýskne znalostí dopravních předpisů, které dodržuje i při odpoledních hrách. Když počasí nepřeje a musí pěšky, chodí bezpečně po chodnících, když může a přechází jen tam, kde se lze bezpečně rozhlédnout, aby neohrozil sebe ani řidiče. Moc se mu líbí nové zrcadlo u kostela, které nejen že pomáhá chodcům i řidičům, ale nabízí i nový pohled na jeho školu. Moc se těší, až dospěje a naplní se jeho životní sny a plány. Pak bude moc svým dětem vyprávět, o kolik se v naší obci zlepšil život chodců, cyklistů i řidičů.

Dost už legrace, zpátky do práce. Pokud jste nezapomněli na náš školní dopravní projekt Dejte přednost dětem, jistě se ptáte, co je nového. V pátek 3. února 2012 nás pan Miloš Filip, zastupitel a předseda stavební komise při radě obce, pozval na pracovní schůzku. Pozvání s radostí přijali paní Eva Volfová, koordinátorka projektu, pan Jiří Honza, školní koordinátor projektu, a pan František Zrzavecký, zastupitel. Měli jsme posoudit a připomínkovat projektovou dokumentaci pro územní řízení dopravního řešení problematických míst v centru Chotovin s ohledem na zejména bezpečnější pohyb dětí, ale i ostatní veřejnosti před podáním žádosti o územní souhlas. Jedná se o další krok k uskutečnění opatření, která navrhoval dopravní projekt, jejž děti v listopadu 2010 předaly starostovi obce. S laskavým svolením autora projektu zveřejňujeme obrázky všech míst, která se mají změnit k lepšímu.

V diskuzi jsme se shodli, že je ještě třeba doplnit do projektu řešení chodníků na křižovatce ulice Lipová a Táborská, rozšířit chodník na rohu u čísla popisného 8 v ulici Osvobození, vybudovat druhou stejně hezkou autobusovou zastávku ve směru na Jedlany a upravit chodník a vodorovné dopravní značení před prodejnou COOP. Pokud se rozumným politikům podaří prosadit novelu zákona o Rozpočtovém určení daní – RUD, který by do přerozdělování daní vnesl nějaký systém a především spravedlnost, přibyly by v našem obecním rozpočtu ročně více než 4 000 000 Kč. Více se dozvíte na http://www.obcelidem.cz. To je více, než by stály všechny navrhované úpravy v tomto projektu dohromady. Spolu s iniciátory projektu DPD věřím, že alespoň část z těchto prostředků pomůže dokončit naši práci.

V plánech jsou nové chodníky označeny žlutou barvou a vjezdy do dvorů a místa pro scházení z chodníku do vozovky červeně. Místa pro přecházení jsou označena slovně. Jediný přechod v obci je u kulturního domu a to ve variantě A.

svehla_crossroads

doctors_crossing