Nepřišel jsem vás přesvědčovat
- Podrobnosti
- Aktualizováno: 26. 12. 2013 10:29
- Zveřejněno: 2. 12. 2007 19:14
- Napsal Martina Sochůrková
Autoři projektu Příběhy bezpráví si dali nelehký cíl. Chtěli by dnešním mladým lidem co nejvíce přiblížit dobu nedávno minulou, dobu, jejíž rány ještě nejsou plně zaceleny. Někteří si totalitní minulost nesou stále v sobě a ti, kteří ji nezažili, by se o ní měli alespoň co nejvíce dozvědět.
V letošním školním roce jsme si pro projekci vybrali film s názvem In nomine patris. Jde o filmovou fikci inspirovanou událostmi z roku 1949 v malé vesničce Číhošť nedaleko Ledče nad Sázavou. Třetí adventní neděli se během mše svaté v místním kostele pohnul kříž na Svatostánku. Nevysvětlitelná událost se mezi místními rychle roznesla a šířila se dál. Naneštěstí i na ta nejméně vhodná místa a o Číhošť se začala zajímat StB. Číhošťského faráře Josefa Toufara zatkla a uvěznila ve Valdicích. Ačkoli se vyšetřovatel mučícími prostředky velmi snažil, aby se Josef Toufar přiznal ke zkonstruování mechanizmu pohybujícím s křížem, museli nakonec jeho výpověď zfalšovat, neboť Josef Toufar necelý měsíc po svém zatčení umírá nejspíš na následky nelidského týrání. Josef Toufar se tak stal první obětí komunistické zlovůle z řad duchovních.
Film v nás vyvolal celou řadu otázek. Proč se komunisté tolik zajímali o událost, kterou vidělo pár lidí ze zapadlé vesničky odkudsi na Havlíčkobrodsku? Proč musel Josef Toufar zemřít v krutých bolestech a sám? Byl někdo za to potrestán? A co se vlastně stalo tu osudnou neděli v Číhošti?
Díky Páteru Janu Kuníkovi, který s naší školou úzce spolupracuje již řadu let, jsme u nás mohli přivítat Mons. Josefa Pospíšila, současného faráře v Číhošti, který se celou situací zabývá již řadu let. Mons. Pospíšil neskrýval své dojetí, když stanul před našimi žáky z II. stupně, kteří s velkým napětím čekali na jeho slova. "Nepřišel jsem vás přesvědčovat...," zaznělo do třídy a rázem si získal nejedno srdce z řad svých posluchačů. Neopomněl také dodat, že v totalitní době by všichni učitelé, kteří by se svými žáky chtěli mluvit o tzv. číhošťském zázraku, byli potrestáni.
Mons. Josef Pospíšil hovořil o případu, který ještě dnes podléhá částečnému utajení, s velkým zaujetím. Nesnažil se nám vnutit svůj názor, snažil se nám pouze poodkrýt souvislosti, abychom si svůj názor mohli utvořit sami.