škola, která se nestydí za to, že bývá nazývána vesnickou

Víte že...

K tomu, abychom jasně viděli, často stačí jen změnit úhel pohledu. (Antoine de Saint Exupéry)

Jak se dělá ZOO

Dne 23. října se žáci a žákyně 6.A, 6.B a 7. třídy vypravili do Městského střediska kultury a sportu Spektrum v Sezimově Ústí, aby si poslechli zkušenosti bývalého dlouholetého ředitele Zoo Praha Petra Fejka. Během dvouhodinové talkshow “Jak se dělá zoo” vyprávěl pan Fejk o tom, jak převzal zoo se zvířaty žijícími v nevyhovujících podmínkách a snažil se přeměnit zoo v moderní a přátelské prostředí pro zvířata i návštěvníky. Popisoval situaci během povodní, kdy vodní hladina vystoupala do výšky až deseti metrů a zaměstnanci měli jen 8 hodin na přestěhování zvířat. Povodně zmiňoval jako nejtěžší okamžiky ve svém životě, ovšem následná obrovská vlna solidarity, dobrovolné pomoci a finančních darů pomohla zoo znovu postavit na nohy, modernizovat a nakonec pozvednout mezi 10 nejlepších zoo na světě dle časopisu Forbes. Hlavním poselstvím přednášky byla péče o přírodu v našem bezprostředním okolí, aby se z běžně dostupných živočišných druhů nestaly ohrožené.

A co nejvíce zaujalo naše žáky?

Vojtěch Orel: „Během povodní museli utratit sloníka.“

Ema Drtinová: „Nejlepší byla soutěž, ve které jsem skoro vyhrála pexeso.“

Šimon Plachý: „Narození první opičky jménem Moja.“

Kamila Bartoňová: „Pražská zoo chová žirafu Šimona, který je prý plachý a má rád rohlíky.“

Tereza Babeliaková: „Na úklidu po povodních se podíleli i místní lidé.“

Tereza Lukešová: „Dobrá byla poznávačka zvířat podle zvuků.“

Zuzana Petráňková: „Nejvíce mě zaujali dva ptáci na konci přednášky. Zjistila jsem, že pražská zoo je jedna z nejlepších na světě.“

David Pouzar: „Při povodních odplaval tuleň do Německa a při zpáteční cestě zemřel vyčerpáním.“

Program nás zaujal praktickými zkušenostmi s mnoha zvířaty, historkami vtipnými i smutnými a především apelem na ochranu přírody.

Jak se dela ZOO 2024