Hodina kódu 2024
- Podrobnosti
-
Aktualizováno: 14. 12. 2024 22:10
-
Zveřejněno: 14. 12. 2024 21:40
-
Napsal Jiří Honza
Už řadu let se žáci naší školy připojují k celosvětovému hnutí, které se postupně vytvořilo kolem neziskové organizace Code.org, již v roce 2013 založili Hadi a Ali Partovi. Bratři, kteří se narodili v hlavním městě Íránu – Teheránu, během íránsko-irácké války, a jejich škola nevyučovala informatiku. Spolu se svým dvojčetem Alim se přesto naučili programovat na domácím počítači Commodore 64.
Po přestěhování do Spojených států Hadi pracoval jako softwarový inženýr, aby si mohl dovolit studium na střední a vysoké škole. Absolvoval Harvardovu univerzitu s magisterským titulem v oboru informatiky a následně začal svou kariéru ve společnosti Microsoft, kde se dostal do vedoucích pozic. Poté založil dva startupy, které později prodal softwarovým gigantům. Pak již přišel čas vrátit se ke kořenům a prostřednictvím Code.org umožnit přístup k výuce informatiky všem žákům bez ohledu na pohlaví, věk, rasu, národnost, původ i náboženství. Bratři Partovi svým životním příběhem ukazují, že informatika mění nejen svět, ale také lidské životy. Svou nepromarněnou šanci již nesčetněkrát vrátili žákům po celém světě a zřejmě nehodlají skončit.
Slogan "Make (invisible) visible" letošní Hodiny kódu má za cíl zdůraznit, jak programování a informatika mohou odhalit a zpřístupnit věci, které jsou běžně skryté nebo neviditelné. Tento slogan symbolizuje, jak kódování může přinést nové možnosti, inovace a řešení problémů, které nejsou na první pohled zřejmé. Otevírá nové možnosti naší tvořivosti a fantazii.
Naši žáci si letos zkusili mixovat hudbu, kterou projektu poskytly například Shakira, Sabrina Carpenter, Aloe Blacc a další. Zjistili jsme, jak vzniká hudba, kterou světu nabízí Amazon a další. Úspěšní řešitelé si odnesli certifikáty s vědomím, že ve stejném týdnu přičichly k informatice milióny žáků po celém světě. Kolik z nich tuhle šanci promění v úspěšnou profesní dráhu, už záleží z velké části na nich samotných.